Nasz naukowiec otrzymał prestiżowy grant Bekker NAWA

Dr Stanisław Szlufik z Kliniki Neurologii Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM jako jeden z nielicznych naukowców z zakresu nauk medycznych zdobył grant Bekker NAWA na wyjazd do zespołu Prof. Andresa Lozano w Toronto. Zajmie się tam nowatorską pracą badawczą pt. "System decyzyjny wspomagania oceny połączeń mózgowia wspierany metodami sztucznej inteligencji".

Program Bekker NAWA wspiera naukowców i nauczycieli akademickich, umożliwiając im  rozwój naukowy w zagranicznych ośrodkach badawczych oraz akademickich na całym świecie. Naukowcy aplikują indywidualnie, uzasadniając, dlaczego ich projekt zasługuje na grant.

Projekt dr. Szlufika wiąże się z konektomem mózgowym, czyli połączeniami pomiędzy poszczególnymi strukturami mózgowia. Stanowią one podstawę jego funkcjonowania i pomimo wielu lat badań nadal pozostają nie w pełni wyjaśnione.  W schorzeniach ośrodkowego układu nerwowego dochodzi do modulacji połączeń sieci neuronalnych, co wpływa na zmiany w obrębie konektomu.

-Pośród chorób, które istotnie wpływają na zmiany konektomu są schorzenia neurodegeneracyjne, takie jak zespoły parkinsonowskie (choroba Parkinsona), zespoły otępienne (choroba Alzheimera) oraz inne zaburzenia ruchowe, w których czynność mózgu nie została w pełni wyjaśniona (drżenie samoistne, dystonia) – wyjaśnia dr Szlufik. I dodaje: - Leczenie operacyjne takie jak głęboka stymulacja mózgu czy metody ablacyjne również mogą wpływać na połączenia pomiędzy poszczególnymi jego strukturami.

Celem projektu jest zatem opracowanie systemu, który będzie wspierał neurochirurgów w planowaniu celu zabiegów stereotaktycznych z użyciem algorytmów sztucznej inteligencji, aby uzyskać możliwie najlepszy stan kliniczny chorego po przeprowadzonym leczeniu.

Projekt realizowany będzie w prestiżowym ośrodku neurochirurgii czynnościowej w Division of Neurosurgery, Toronto Western Hospital oraz Krembil Research Institute. Jest to ośrodek pionierskich prac dotyczących implementacji nowoczesnych technologii z zakresu głębokiej stymulacji mózgu (DBS) w leczeniu schorzeń neurogeneracyjnych i zaburzeń ruchowych  jak również wdrażania technologii leczenia skoncentrowaną wiązką ultradźwięków wspomaganą rezonansem magnetycznym (MRgFUS) w drżeniu samoistnym, chorobie Parkinsona i dystonii.