Nowy rodzaj operacji przeciwjaskrowej - po raz pierwszy w Polsce

Specjaliści z Katedry i Kliniki Okulistyki WUM przeprowadzili dziś dziewięć zabiegów małoinwazyjnej mikrosklerektomii MIMS u pacjentów z jaskrą. Operacje odbyły się w Samodzielnym Publicznym Klinicznym Szpitalu Okulistycznym w Warszawie.

Małoinwazyjna mikrosklerektomia MIMS jest innowacyjnym zabiegiem przeciwjaskrowym z kategorii chirurgii minimalnie inwazyjnej.

Minimalna inwazyjność oznacza obniżenie ryzyka powikłań w porównaniu do klasycznych operacji przeciwjaskrowych. Ponadto okres pooperacyjny jest mniej obciążający dla pacjenta (oko szybciej się goi), dlatego metoda ta może być stosowana nawet we wcześniejszych stadiach jaskry.  

Jak przebiega zabieg

Celem leczenia przeciwjaskrowego jest obniżenie ciśnienia we wnętrzu oka. Jak się to osiąga w trakcie tego zabiegu wyjaśnia wyjaśnia prof. Jacek P. Szaflik, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie.

– Podczas zabiegu z zastosowaniem specjalnego, bardzo precyzyjnego mikrowiertła zostaje wytworzona dodatkowa droga odpływu cieczy wodnistej z komory przedniej oka (wnętrza gałki ocznej) do przestrzeni podspojówkowej – mówi profesor. I dodaje: – Wywiercony zostaje mikrokanał drenujący o średnicy 240 mikronów i długości 2.7 mm, a tkanka z jego wnętrza jest usunięta. Ciecz wodnista wypełniająca przednią część gałki ocznej znajduje bezpieczny odpływ pod spojówkę obniżając ciśnienie we wnętrzu oka. 

Atuty nowej techniki

Profesor Szaflik podkreśla również, że nowa technika łączy niewielką urazowość ze skutecznością wynikającą z ominięcia wielu struktur (beleczkowanie, kanał Schlemma, żyły zbiorcze nadtwardówkowe) stawiających opór podczas klasycznego odpływu cieczy wodnistej z gałki ocznej. 

Podczas wytworzenia mikrosklerektomii MIMS w oku nie pozostają implanty ani urządzenia drenujące.