III Konferencja „Aktualne zagadnienia hematologii dziecięcej – spojrzenie lekarza praktyka”

W dniu 11 maja br. w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego UCK WUM odbyła się III doroczna konferencja poświęcona istotnym problemom hematologii dziecięcej, zatytułowana „Aktualne zagadnienia hematologii dziecięcej – spojrzenie lekarza praktyka”. Konferencję zorganizowały Katedra i Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii WUM oraz Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Grono ponad 90 uczestników wydarzenia stanowili lekarze pediatrzy oraz hematolodzy i onkolodzy dziecięcy z całej Polski oraz lekarze specjalizujący się w tych dziedzinach.

Wykłady prowadzili: prof. Tomasz Szczepański  - Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej (PTOHD), kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prof. Wojciech Młynarski Skarbnik (PTOHD) i kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii UM w Łodzi, prof. Tomasz Urasiński kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, dr n med.  Małgorzata Salamonowicz z Kliniki Transplantacji Szpiku Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu „Przylądek Nadziei”, dr Jolanta Stefaniak z Uniwersyteckiego Dziecięcego  Szpitala Klinicznego w Lublinie, a także pracownicy Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii WUM - prof. Michał Matysiak, dr hab. Paweł Łagunna, dr hab.  Anna Klukowska, dr  Marek Karwacki, dr Katarzyna Smalisz i dr Katarzyna Koch.

Konferencję prowadził jej pomysłodawca i organizator - prof. Michał Matysiak. Podczas wykładów poruszono problemy diagnostyki i leczenia dzieci z wrodzonymi i nabytymi skazami krwiotwórczymi, zagadnienia dotyczące diagnostyki różnych postaci neutropenii oraz przedstawiono najczęstsze zakażenia grzybicze, problemy związane z zakażeniem Clostridium difficile , a także kwestie wczesnej diagnostyki choroby Gauchera i nocnej napadowej hemoglobinurii.

Ta trzecia  już, doroczna konferencja poświęcona hematologii dziecięcej wzbudziła duże zainteresowanie  uczestników, co znalazło wyraz zarówno w dyskusji, jak i rozmowach w kuluarach.  Kolejna - IV edycja konferencji za rok.

Biuro Informacji i Promocji