Spotkanie Editors’ Club

8 listopada br. odbyło się trzecie spotkanie członków Editors’ Club - grupy naukowców naszej uczelni, którzy są redaktorami naczelnymi, zastępcami redaktorów naczelnych bądź redaktorami czasopism z listy filadelfijskiej. Gospodarzem spotkania był prof. PAN, dr hab. Daniel Młocicki – koordynator Klubu. W spotkaniu uczestniczył Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju - prof. Krzysztof J. Filipiak – inicjator powstania Klubu, a zarazem jego członek oraz Dyrektor Biblioteki Głównej WUM – mgr Irmina Utrata.

Nowym stowarzyszonym: prof. Joannie Domagale-Kulawik, prof. Krzysztofowi J. Filipiakowi, prof. Jackowi Malejczykowi i prof. Leszkowi Szablewskiemu przekazano listy gratulacyjne od Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - prof. Mirosława Wielgosia.

Podczas obrad członkowie Klubu podzielili się doświadczeniami z pracy w indeksowanych periodykach, opowiedzieli o swoich sukcesach, omówili problemy i określili wyzwania, którym muszą sprostać. Prof. Joanna Domagała-Kulawik, reprezentująca BioMed Reseach International – Pulmonology oraz prof. Krzysztof J. Filipiak, który obecnie pełni funkcję redaktora wykonawczego Cardiology Journal, przedstawili profile i zasady funkcjonowania swoich czasopism. Wiele uwagi poświęcono również najnowszym zasadom kategoryzacji czasopism, w tym punktacji ustalonej na podstawie wskaźnika SNIP, które proponuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Członkowie Klubu, zdecydowali o oficjalnym odniesieniu się do proponowanych zmian, które w ich opinii dają powody do niepokoju.

Grupę Editors’ Club stanowi obecnie 17 osób reprezentujących 18 czasopism znajdujących się na tzw. liście filadelfijskiej.

prof. Mariusz Ratajczak – Leukemia – IF 10,023
prof. Jacek Malejczyk – Human Reproduction – IF 4,990
prof. Lidia Rudnicka – Journal of the European Academy of Dermatology and Venerology – IF 4,287
prof. Mariusz Ratajczak – Stem Cell Reviews and Reports – IF 3,612
prof. Leszek Szablewski – Journal of Alzheimers Disease – IF – 3,476
prof. Andrzej Górski – Archivum Immunologiae et Therapiae Experimentalis – IF 2,991
prof. Hanna Szajewska – Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition – IF 2,752
prof. Joanna Domagała-Kulawik – BioMed Reseach International – Pulmonology – IF 2,583
prof. Urszula Demkow – Central European Journal of Immunology – IF 1,787
prof. Mariusz Ratajczak – Folia Histochemica et Cytobiologica – IF 1,586
prof. Krzysztof J. Filipiak – Cardiology Journal – IF 1,339
prof. Tomasz Bednarczuk – Endokrynologia Polska – IF 1,059
prof. Krzysztof Zieniewicz, prof. Wojciech Lisik, prof. Piotr Małkowski – Annals of Transplantation – IF 1,054
prof. PAN, dr hab. Daniel Młocicki – Acta Parasitologica – IF 1,039
prof. Tadeusz Wróblewski – Videosurgery and Other Miniinvasive Techniques – IF 0,852
prof. Mariusz Ratajczak – Open Life Sciences – IF 0,764
prof. Aleksander Mazurek – Acta Poloniae Pharmaceutica. Drug Research – IF 0,531
dr Bohdan Starościak – Postępy Mikrobiologii – IF 0,354

Na zakończenie spotkana wykonano pamiątkowe zdjęcie.

Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji WUM