Wykład dr. hab. n. med. Filipa M. Szymańskiego

30 października br. w XVII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego odbył się wykład przeznaczony dla uczniów szkół, które od blisko dwóch lat uczestniczą w programie patronackim naszej Uczelni. W imieniu gospodarzy, prelegenta oraz wszystkich uczestników spotkania, przywitał dyrektor - Piotr Golinowski.

W spotkaniu uczestniczyła także młodzież z dwóch pozostałych szkół objętych patronatem - II LO Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego oraz XXXIII Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika.

Tym razem z wykładem „Smog, zanieczyszczenia powietrza i co z tego wynika dla lekarza?” wystąpił dr hab. n. med. Filip M. Szymański z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM. Docent Szymański jest Prezesem Elektem Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej PTK, członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Wiceprzewodniczącym Rady Młodych Naukowców przy WUM.
Prelegent poświęcił swoje wystąpienie najważniejszym obecnie czynnikom ryzyka sercowo-naczyniowego wg. WHO czyli: nadciśnieniu tętniczemu, nikotynizmowi, wysokiemu stężeniu glukozy i cholesterolu oraz zanieczyszczeniu powietrza. Omawiając poszczególne z nich, odwołał się zarówno do najnowszej wiedzy medycznej, jak i swoich doświadczeń z praktyki lekarskiej.
Zwracając się do młodzieży, zwrócił m.in. uwagę na kwestie związane z: zagrożeniami wynikającymi z zażywania dopalaczy, obowiązującą klasyfikacją nadciśnienia tętniczego w Polsce i Stanach Zjednoczonych oraz niesubordynacją pacjentów skutkującą zaburzeniem procesu terapeutycznego. Namawiał do krytycznego i selektywnego odbioru informacji zachęcających do zażywania danego medykamentu i zachęcał do wyboru leków sprawdzonych, dających efekt plejotropowy.
Temat wysokiego poziomu cholesterolu był z kolei okazją, aby zdementować mity i zakłamania, którymi posługują się osoby reprezentujący tzw. ruch antystatynowy oraz podkreślić szkodliwość tych działań.
Wykładowca omówił również konsekwencje otyłości i podzielił się wiedzą na temat wybranych zasad prawidłowego żywienia.
Omawiając skutki nikotynizmu, przedstawił alternatywne rozwiązanie jakim jest korzystanie z produktów tytoniowych o najmniejszej szkodliwości. Prelegent najwięcej uwagi poświęcił zanieczyszczeniu powietrza. Wykazał, że choć problem ma charakter globalny, to Polska jest regionem, który na tle Europy ma jedno z najwyższych stężeń pyłów. Poziom zanieczyszczenia w niektórych miejscach bywa tak duży, że stanowi ekwiwalent biernego palenia.

Po wykładzie, który spotkał się z dużym zainteresowaniem, licealiści oraz przedstawiciele grona pedagogicznego mieli okazję zadać prelegentowi pytania.

Na zakończenie spotkania dr hab. Filip M. Szymański otrzymał podziękowania od inicjatora programu - Prorektora ds. Umiędzynarodowienia Promocji i Rozwoju – prof. Krzysztofa J. Filipiaka oraz Pełnomocnik Rektora ds. pilotażowego programu patronackiego liceów - dr hab. Ewy Bałkowiec-Iskry.

Fot. Wanda Widomska

Wykład patronacki01.jpg