Wykład dr. hab. Janusza Trzebickiego w ramach programu patronackiego

6 marca br. w XVII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego odbył się trzeci w tym roku wykład przeznaczony dla uczniów szkół, które uczestniczą w programie patronackim naszej Uczelni. W imieniu gospodarzy, prelegenta oraz wszystkich uczestników spotkania, przywitał dyrektor - Piotr Golinowski.

Tym razem z wykładem pt. „Operacja - kto czuwa, byś spał spokojnie?” wystąpił dr hab. Janusz Trzebicki z I Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii WUM. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Liceum im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz z XXXIII LO Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika.

W swoim wystąpieniu dr hab. Janusz Trzebicki przybliżył licealistom historię zmagania się ludzkości z bólem operacyjnym i przytoczył, praktykowane w przeszłości, nierzadko ekstremalne sposoby uśmierzania cierpienia. Młodzież dowiedziała się, że dopiero w drugiej połowie XIX wieku w chirurgii nastąpił przełom, który pozwolił na uwolnienie od bólu. Pionierem zmian był Horacy Welss, który zauważył znieczulające działanie podtlenku azotu. Kolejnym kamieniem milowym w anestezjologii okazało się zastosowanie eteru przez Wiliama Mortona. Centralną część wykładu poświęcono znieczuleniu ogólnemu. Wykładowca opowiedział na czym polega ten rodzaj anestezji i jakie są jej etapy. Wiele uwagi poświęcono ściśle określonym procedurom i wymogom, pozwalającym w znacznym stopniu zredukować powikłania na sali operacyjnej. Dr hab. Janusz Trzebicki podkreślił także znaczenie dobrej organizacji zabiegu i współpracy całego zespołu. Osobne miejsce poświęcił  rozważaniom dotyczącym przyszłości tej dziedziny medycyny i wprowadzeniu tzw. automatu anestezjologicznego. Zgromadzeni na sali licealiści usłyszeli ponadto wiele ciekawostek i anegdot dotyczących praktyki lekarskiej i drogi zawodowej medyka. Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem licealistów, którzy zadawali liczne pytania prelegentowi.

Na zakończenie spotkania dr hab. Janusz Trzebicki otrzymał z rąk dyrektora szkoły - Piotra Golinowskiego jubileuszową publikację dotyczącą LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, koszulkę z logo Szkoły i został przyjęty w poczet „Modrzewiaków”.

Prelegentowi wręczono także pisemne podziękowania od Prorektora ds. Umiędzynarodowienia Promocji i Rozwoju – prof. Krzysztofa J. Filipiaka, który jest pomysłodawcą programu patronackiego.

Fot. Wanda Widomska