Nasi studenci laureatami konkursu „Diamentowy Grant”

23 września br. rozstrzygnięto V edycję konkursu realizowanego w ramach programu „Diamentowy Grant”. Wśród wybitnie uzdolnionych studentów prowadzących badania naukowe na wysokim poziomie i posiadających wyróżniający się dorobek naukowy są reprezentujący WUM: Sonia Borodzicz i Karol Deutsch.

Sonia Borodzicz studentka VI roku II Wydziału Lekarskiego otrzymała nagrodę za pracę pt. „Rodzaje śmierci kardiomiocytów w kardiomiopatii Takotsubo". Opiekunem naukowym projektu jest dr hab. n. med. Agnieszka Cudnoch - Jędrzejewska z Zakładu Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej I Wydziału Lekarskiego.

Karol Deutsch  - student VI rok I Wydziału Lekarskiego  został nagrodzony za projekt pt. „Analiza genetycznego substratu dla rodzinnie występującego częstoskurczu węzłowego w regionie Podkarpacia”.  Opiekunem naukowym projektu jest dr hab. n. med. Michał Ciurzyński z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii z Centrum Diagnostyki i Leczenia Żylnej Choroby Zakrzepowo - Zatorowej WUM.

W V edycji konkursu „Diamentowy Grant” wyłoniono 83 laureatów, których projekty uzyskały ocenę końcową nie mniejszą niż 76 pkt. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał blisko 16 milionów na finansowanie projektów wybitnie uzdolnionych studentów.

Nowością V edycji konkursu było wprowadzenie:
- dwuetapowej  procedury oceny wniosków - na I etapie konkursu ocenie podlegały osiągnięcia naukowe/artystyczne wybitnie uzdolnionej osoby. Wnioski zakwalifikowane do II etapu konkursu kierowane były do zaopiniowania do dwóch recenzentów oraz do oceny przez zespół interdyscyplinarny.

- zróżnicowania maksymalnych kosztów projektów: 180 000 zł dla nauk humanistycznych, społecznych, nauk o sztuce i twórczości artystycznej  oraz 220 000 zł dla nauk ścisłych, technicznych i nauk o życiu.

Diamentowy Grant przyznawany jest od 2012 roku. Od tego czasu nagrodę zdobyło 353 studentów, a państwo wspomogło ich badania kwotą 63,3 mln zł. Program adresowany jest do studentów, którzy ukończyli III rok jednolitych studiów magisterskich oraz absolwentów studiów I stopnia, którzy pod kierunkiem opiekuna lub promotora prowadzą zaawansowane badania naukowe. Laureaci konkursu otrzymują nawet do 200 tys. zł na wydatki związane z prowadzeniem badań z różnych dziedzin nauki, a także na swoje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 2,5 tys. zł. Od początku trwania programu państwo wsparło kwotą 63,3 mln zł rozwój karier młodych naukowców. Dotychczas laureatami Diamentowego Grantu byli studenci, którzy już osiągnęli sukcesy na studiach, mają na swoim koncie liczne nagrody, stypendia, są autorami pierwszych publikacji naukowych i aktywnie działają w kołach naukowych i stowarzyszeniach.