Dyplomatorium absolwentów kierunku pielęgniarstwo Wydziału Nauki o Zdrowiu

W poniedziałek, 4 lipca br. pielęgniarki i pielęgniarze wraz z rodzinami oraz przedstawicielami władz Uczelni świętowali zakończenie nauki na studiach I stopnia i uzyskanie tytułu licencjata.
W poniedziałek, 4 lipca br. pielęgniarki i pielęgniarze wraz z rodzinami oraz przedstawicielami władz Uczelni świętowali zakończenie nauki na studiach I stopnia i uzyskanie tytułu licencjata.

Na uroczystości obecni byli: prof. Marek Kulus – Prorektor ds. Dydaktyczno-Wychowawczych, prof. Sławomir Nazarewski – Prorektor ds. Klinicznych, Inwestycji i Współpracy z Regionem, prof. Mirosław Wielgoś – Dziekan I Wydziału Lekarskiego, JM Rektor-Elekt, prof. Marek Kuch – Dziekan II Wydziału Lekarskiego oraz dr hab. Agnieszka Pietrosiuk – Prodziekan Wydziału Farmaceutycznego. Na zaproszenie władz dziekańskich Wydziału Nauki o Zdrowiu w ceremonii udział wzięło również wiele osób związanych ze środowiskiem pielęgniarek oraz przedstawiciele placówek medycznych współpracujących z naszą Uczelnią, m.in: Zofia Małas – Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Grażyna Wójcik – Prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, Zofia Sienkiewicz – Przewodnicząca Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, Maria Jolanta Królak – Dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.

Uroczystość poprowadziła Prodziekan ds. Oddziału Pielęgniarstwa WNoZ - dr hab. Bożena Czarkowska-Pączek, która powitała wszystkich uczestników wydarzenia, a w szczególności jego głównych bohaterów – absolwentów studiów licencjackich. Dziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu – prof. Piotr Małkowski pogratulował abiturientom oraz ich nauczycielom akademickim trudu, jaki włożyli w cały proces kształcenia. Podkreślił, że tenże wysiłek oraz ranga Wydziału przyczyniły się do uzyskania przez naszą Uczelnią, po raz drugi z rzędu, pierwszego miejsca w Rankingu Fundacji Perspektywy w kategorii „pielęgniarstwo i położnictwo”. Prorektor ds. Dydaktyczno-Wychowawczych - prof. Marek Kulus życzył wszystkim absolwentom odwagi i nadziei w spoglądaniu w przyszłość oraz wyraził przekonanie, iż po ukończeniu najlepszej Uczelni oraz najlepszego wydziału w Polsce rynek pracy stać będzie dla nich otworem. Z kolei Grażyna Wójcik, oprócz wyrazów uznania za zdobycie zaszczytnego tytułu, podkreśliła, że to, jak będzie wyglądać praca zawodowa bohaterów dzisiejszej uroczystości, nie będzie zależeć od systemu opieki zdrowotnej, ale od nich samych, od ich odwagi, zaangażowania i wiary w to, czego się nauczyli.

Przed uroczystym złożeniem przysięgi, będącej elementem kodeksu etyki zawodowej pielęgniarki Rzeczypospolitej Polskiej, odsłuchano „Hymnu pielęgniarek i położnych” . Następnie absolwenci ślubowali m.in. „sprawowanie profesjonalnej opieki nad życiem i zdrowiem ludzkim”, „przeciwdziałanie cierpieniom, zapobieganie chorobom, współuczestniczenie w procesie terapeutycznym”, „niesienie pomocy każdemu człowiekowi bez względu na rasę, wyznanie religijne, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne różnice”. Po uroczystym nałożeniu czepków i wpięciu odznak będących symbolami wykonywanego zawodu, alumni odebrali listy gratulacyjne od władz Uniwersytetu.

Z ramienia dyplomowanych wystąpił Maciej Malinowski – starosta III roku, który w imieniu swoich koleżanek i kolegów podziękował Dziekan – dr hab. Bożenie Czarkowskiej-Pączek za to, że nasza Uczelnia umożliwiła studentom aktywny udział w dyskusji na temat zmian w zawodzie pielęgniarki/ pielęgniarza. Podkreślił również, że profesja ta dynamicznie się rozwija i niesłychanie ważne jest to, iż Warszawski Uniwersytet Medyczny za tą ewolucją nadąża.

Kilka słów do absolwentów skierowała również Zofia Małas – Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, która zaznaczyła, iż bycie pielęgniarką/ pielęgniarzem jest zawodem zaufania publicznego i ponieważ chory powierza personelowi medycznemu swoje zdrowie i ciało, to zaufania tego nigdy nie można zawieść.

Na zakończenie uroczystości prof. dr hab. Tomasz Borecki, były Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, wygłosił wykład zatytułowany „Las a człowiek”.

 

Fot. Jarosław Oktaba
Dział Fotomedyczny WUM