Jubileusz - 200 lat Uniwersytetu Warszawskiego

W sobotę 11 czerwca 2016 roku, z okazji trwających obchodów jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego, spod Kolumny Zygmunta do bram Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu przeszła uroczysta parada. Na zaproszenie rektora Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcina Pałysa w paradzie wziął udział Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marek Krawczyk oraz Prorektor do spraw Klinicznych, Inwestycji i Współpracy z Regionem prof. Sławomir Nazarewski.

W tym dniu bramę Uczelni otworzyli: pierwszy rektor Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego - ks. Wojciech Anzelm Szweykowski (w tej roli  dr Bartłomiej Biskup z Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych) wraz z obecnym rektorem prof. Marcinem Pałysem.

Królewski Uniwersytet Warszawski tworzyło początkowo pięć wydziałów, jednym z nich była istniejąca od 1809 roku Akademia Lekarska.

W inscenizacji  przygotowanej dla widzów Jubileuszowej Parady, w postaci pierwszych pięciu dziekanów wydziałów wcielili się profesorowie warszawskich uczelni. Rolę pierwszego dziekana Akademii Lekarskiej, prof. Hiacynta Dziarkowskiego, wybitnego warszawskiego lekarza i naukowca, odegrał prorektor – prof. Sławomir Nazarewski. Przez cały dzień na terenie kampusu można było spotkać panie i panów w strojach z epoki albo wsiąść do dorożki i odbyć przejażdżkę. Chętni mogli skorzystać z historycznego spaceru z przewodnikiem PTTK.

Fot. Uniwersytet Otwarty UW
Źródło: www.uw.edu.pl