Jubileuszowa edycja „Wiosny z Fizjoterapią”

W dniach 22-23 kwietnia odbyła się X Wiosna z Fizjoterapią – Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa. Podobnie jak w latach ubiegłych głównym tematem konferencji były aktualne kierunki rozwoju fizjoterapii i rehabilitacji. Wydarzeniu patronował JM Rektor – prof. Marek Krawczyk.

Spotkanie zostało zorganizowane dzięki inicjatywie Zakładu Rehabilitacji Oddziału Fizjoterapii II Wydziału Lekarskiego oraz Studenckiego Koła Naukowego funkcjonującego przy Zakładzie. Konferencję prowadziła dr Anna Słupik – Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego.

Na spotkanie przybyli przedstawiciele władz rektorskich i dziekańskich Uczelni na czele z Prorektor ds. Kadr - prof. Renatą Górską. Obecni byli także: dr Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmicka – konsultant wojewódzki w dziedzinie fizjoterapii, prof. Krystyna Księżopolska-Orłowska – krajowy konsultant w dziedzinie rehabilitacji medycznej, dr hab. Piotr Majcher wiceprezes ZG Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, dr Piotr Tederko przewodniczący Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji oraz dr Zbigniew Wroński – krajowy konsultant w dziedzinie fizjoterapii. Zaproszenie organizatorów przyjęli także nauczyciele akademiccy i osoby wspierające inicjatywę konferencji.

Prof. Renata Górska, zabierając głos w imieniu JM Rektora, pogratulowała organizatorom przygotowania jubileuszowej konferencji, która, jak zaznaczyła, na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń naukowych naszej Uczelni. Dodała, że spotkanie stanowi ważne forum dyskusji, które buduje pozycję naszego Uniwersytetu jako wiodącego ośrodka akademickiego.

Do zebranych zwrócił się także Dziekan II Wydziału Lekarskiego – prof. Marek Kuch, który zwrócił uwagę na koincydencję jubileuszu organizacji konferencji i powstania Oddziału Fizjoterapii. Wyraził także radość z dużej frekwencji, która jest potwierdzeniem wartości konferencji.

Podsumowanie 10 edycji Wiosny z Fizjoterapią stanowiło natomiast temat wystąpienia dr. hab. Dariusza Białoszewskiego - kierownika Zakładu Rehabilitacji Oddziału Fizjoterapii, a  zarazem przewodniczącego Rady Naukowej konferencji.

Uroczystego otwarcia obrad dokonał prof. Artur Mamcarz – Prodziekan ds. Oddziału Fizjoterapii II Wydziału Lekarskiego.

Wykład inauguracyjny zatytułowany „Biochemika dla praktyka” wygłosił Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie – prof. nadzw. dr hab. Andrzej Mastalerz.

Wzorem ubiegłych lat, konferencja przybrała formę konkursu prac oryginalnych. Podczas trzech  sesji,  wyniki swoich badań przedstawili studenci studiów licencjackich, magisterskich, doktoranckich oraz absolwenci, którzy w roku poprzedzającym konferencję byli studentami.
W związku z jubileuszem konferencji organizatorzy zorganizowali także 19 warsztatów , dzięki którym uczestnicy mogli nabyć nowe umiejętności zawodowe i poszerzyć wachlarz swoich zainteresowań.

Na zakończenie spotkania ogłoszono wyniki konkursu prac oryginalnych oraz wręczono dyplomy i nagrody laureatom (lista nagrodzonych). Wydarzenie uświetniła wystawa fotograficzna „Niepełnosprawni są wśród nas” przygotowana przez członków Studenckiego Koła Fizjoterapii.

Fot. Wanda Widomska